logo

هشدار اکونومیست در مورد اشرافی گری نوین با بیت کوین

نشریه اقتصادی اکونومیست هشدار می دهد که در صورت واقعیت پیدا کردن «اشرافیگری بیت کوین» ویران شهر به وجود خواهد آمد

منتقدان ارز دیجیتال هم به اندازه حداکثرگراها چشم اندازهای نامعقولی از هر گوشه از آینده دارند.

همه از پدیده سلطه ارزهای دیجیتال هیجان زده نیستند.

طبق یک الگوی رفتاری شناخته شده مثل کپی کردن و چسباندن، به نظر می رسد که دارندگان بیت کوین قرار است با تبدیل بیت کوین به پول رایج جهان، یک طبقه جدیدی از اشرافی گری به وجود بیاورند.

«فقط  دارندگان بیت کوین دلار مجاز به رسیدن به رده های بالا در جامعه خواهند بود. گروه های فاقد بیت کوین به لحاظ  اجتماعی و مالی پس زده خواهند شد. در بهترین حالت مجبور می شوند که خدمتگزار طبقه بالاتر جدید شوند و در بدترین حالت به خاطر ارتکاب جرم علیه امپراتوری #بیت کوین اعدام خواهند شد».

الگوی رفتاری فعلی بخشی از یک چشم انداز وسیع تر برای آینده بیت کوین است، یک روایت نیمه جدی اما عمدتا کنایه آمیز که می تواند زیر چتر «دژهای بیت کوین» جمع شود: چشم اندازی از آینده ای که در آن بیت کوین به قدری ارزشمند می شود که مالکان آن تبدیل می شوند به اربابانی به معنای واقعی کلمه که از گنج هایشان در قلعه ها دفاع می کنند.

الگوی دژها، نشات گرفته از یک پست نوشته  شده توسط شخصی ناشناس در انجمن ردیت که ادعا می شود یک مسافر زمان است (اگر کنجکاو هستید بدانید که آن ها برای 1 میلیون دلار در سال 2021 هدف گذاری شدند)، زندگی مختص به خودش را شروع کرده است و حتی الهام بخش در ساختن یک فیلم کوتاه بوده است .

اما علی رغم تمسخر و تخیل مشهود در پشت الگوهای رفتاری، اکونومیست اکنون هشدار داده است که اگر بیت کوین در ماموریت خود برای رسیدن به تفوق پولی موفق شود، افسانه دژ سازی بیت کوین دور از واقعیت نخواهد بود .

جان دانیلسون (Jon Danielsson )، استاد دانشکده اقتصاد لندن روز گذشته در وب سایت اتاق فکر مرکز سیاست های اقتصادی و تحقیقات آکادمیک، مقاله ای نوشت که در آن او آینده ای را تصور می کند که «اشرافیت بیت کوین» از طریق نابرابری شدید ثروت «به بخش بندی های اجتماعی و فریبکاری عمومی» دامن می زنند:

«برای شروع، صاحبان فعلی بیت کوین به ثروتمندترین افراد جهان تبدیل می شوند و با پادشاهان و امپراتورهایی که در قرن های گذشته بر کشورها سلطه داشتند، رقابت می کنند.  آن ها به معنای واقعی مالک اصلی کل پول های جهان خواهند بود.  آن ها می توانند هر چیزی را که بخواهند خریداری کنند. البته تعداد آن ها زیاد نیست.  در مقایسه با جمعیتی که امروز از طریق همه صندوق های بازنشستگی و صندوق های سرمایه گذاری و بقیه موارد صاحب دارایی هستند، این یک گروه کوچکی از مردم است».

دولت مجبور خواهد شد «از این طبقه جدید از سلطه گران» محافظت کرده یا به آن ها حمله کند، کسانی که « فقط با خرید زودهنگام بیت کوین به این درجه رسیده اند. آن ها هیچ سهمی در جامعه نخواهند داشت».

با کنار گذاشتن ناراحتی و بدخلقی عمومی، دانیلسون در نهایت نتیجه گرفت که چنین آینده ای نمی تواند تحقق یابد، زیرا بیت کوین به دلیل بی ثبات بودن قیمت، واحد نامناسبی برای محاسبات پولی و مالی است.  دانیلسون می نویسد به دلیل این «تناقضات داخلی»، قیمت بیت کوین به صفر خواهد رسید.

تجزیه و تحلیل اقتصادی هم با کنار گذاشتن مسافران زمان فعال در انجمن های ردیت به همان نتیجه مشابه می رسد، اینکه همه نسبت به یک دنیای تحت سلطه بیت کوین ابراز انزجار نمی کنند.  در حقیقت، در بسیاری از موارد ثابت شده است که این یک مزیت برای کشورهایی است که با تورم مبارزه می کنند.

منتشر کنید

آخرین مطالب آذرفا

بهترین سایت خرید آی پی ثابت

بهترین سایت خرید آی پی ثابت همه تریدرهای تازه کار و حرفه ای دنبال یک موضوع هستن! بهترین سایتی که آی پی ثابت میده کدومه

قیمت اتریوم

قیمت لخظه ای و نمودار اتریوم اتریوم (انگلیسی: Ethereum ; اِ-تی-ری-یِم) پلتفرمی عمومی، متن‌باز، زنجیره بلوکی-محور با رایانش توزیع‌شده برای قرارداد هوشمند است. این پلتفرم

قیمت بیت کوین

قیمت لحظه ای بیت کوین + نمودار ما اخبار زیادی در مورد بیت کوین می شنویم. اما دقیقاً چیست، چگونه کار می‌کند و چه تأثیری

Call Now Buttonتماس با پشتیبان و مشاوره آذرفا